Dodane: 31 stycznia 2023, 23:04 | Marek

Sroki jadą na Wembley! Wygrany rewanż z Southampton!

Newcastle United nie bez problemów pokonało Southampton 2:1 w rewanżowym meczu półfinałowym EFL Cup na St. James’ Park i zagra w finale na Wembley. Oba gole dla Srok zdobył Sean Longstaff, z kolei czerwoną kartkę zobaczył Bruno Guimaraes.

Newcastle objęło prowadzenie już w piątej minucie. Kieran Tripper wpadł z prawej strony w szesnastkę i podał do Seana Longstaffa. Pomocnik Srok przyjął sobie piłkę i strzałem po ziemi pokonał bramkarza gości.

Chwilę później mógł podwyższyć na 2:0, gdy dostał podanie w pole karne od Bruno Guimaraesa, podbił piłkę nogą i oddał strzał z powietrza, lecz nieznacznie chybił. Po drugiej stronie boiska słaby strzał Adama Armstronga nie sprawił problemów Nickowi Pope’owi.

W 21 minucie Longstaff już się nie pomylił. Newcastle wyszło z szybkim atakiem, Joe Willock pognał lewym skrzydłem, podał do nadbiegającego Miguela Almirona, a ten wyłożył piłkę Longstaffowi, który pewnym strzałem po raz drugi wpisał się na listę strzelców.

Wydawało się, że Newcastle ma wszystko pod kontrolą, ale w 29 minucie niedokładnie podanie Willocka przejął Che Adams. Napastnik Świętych zdecydował się na strzał z ponad 20 metrów i mocnym uderzeniem idealnie trafił w dalszy róg, nie dając szans Pope’owi.

Southampton zaczął grać odważniej, ale Newcastle kontrolowało sytuację, nie pozwalając rywalom na wiele, lecz samo też nie stwarzało sobie okazji do zdobycia kolejnej bramki.

Kolejna groźna sytuacja miała miejsce dopiero w 72 minucie, gdy Romeo Lavia prostopadle zagrał do Armstronga, a ten urwał się obrońcom i miał przed sobą tylko Pope’a, który wyszedł z tego pojedynku zwycięsko, blokując strzał wychowanka Srok.

United odpowiedziało trzema uderzaniami zza pola karnego. Mocne uderzenie Longstaffa i odbity strzał Allana Saint-Maximina zatrzymał Gavin Bazunu, z kolei techniczna próba Guimaraesa o pół metra minęła bramkę Świętych.

W 80 minucie Brazylijczyk sfaulował przed własnym polem karnym Samuela Edoziego i dostał żółtą kartkę. Powtórki pokazały, że pomocnik Srok wyprostowaną nogą kopnął rywala w kostkę i po interwencji VARu sędzia główny zmienił decyzję na czerwoną kartkę.

Z rzutu wolnego uderzył James Ward-Prowse i trafił Alexandra Isaka prosto w głowę. Szweda zamroczyło i choć kontynuował grę, to w doliczonym czasie gry musiał opuścić boisko.

Mimo tych problemów Sroki dowiozły jednobramkowe prowadzenie, wygrywając w dwumeczu 3:1 i 26 lutego zagrają w finale na Wembley. Dla Srok będzie to pierwszy finał jakichkolwiek rozgrywek od 1999 roku, a w Pucharze Ligi pierwszy raz od 1976 roku.

Newcastle United - Southampton 2:1 (2:1)