Pierwszy mecz Newcastle United

10 grudnia 1892 roku, w chłodne popołudnie, na St. James’ Park zjawiło się 3 tysiące kibiców, by być świadkami debiutu zespołu, który miał za 10 lat stać się czołowym w Anglii. Newcastle United, które powstało po połączeniu drużyn East End i West End, w swoim pierwszym w historii meczu podejmowało Middlesbrough Ironopolis w ramach Northern League.

W pierwszej połowie Newcastle miało dosłownie z górki, ponieważ wtedy boisko na St. James’ Park było bardzo nachylone. Bramka przy Leazes End stała o ponad pięć metrów wyżej niż ta przy Gallowgate.

Gospodarze próbowali to wykorzystać, ale świetnie spisywał się bramkarz Ironopolis, a obrońca Elliott również był w znakomitej formie. Przez większość pierwszej połowy Newcastle przeważało, ale nie potrafiło zdobyć gola.

Jeszcze przed przerwą inicjatywę przejęło Ironopolis i to wystarczyło, by McReddie wpisał się na listę strzelców. Był to jedyny gol w pierwszej połowie.

Po przerwie goście ruszyli do ataku chcąc jeszcze zwiększyć prowadzenie, co udało się, gdy Davida Whittona pokonał McArthur.

Poirytowane Newcastle wzięło się do roboty, a pomocnicy coraz bardziej dominowali w środku boiska. Przyniosło to pożądane efekty, bo Harry Reay zdobył pierwszego w historii gola dla Newcastle United.

Gospodarze starali się jeszcze wyrównać wynik spotkania, ale znów bramkarz i obrońcy z Middlesbrough pokazali, że tego dnia byli w formie i ostatecznie mecz zakończył się zwycięstwem gości.

Northern League
Newcastle United - Middlesbrough Ironopolis 1:2 (0:1)
Bramki:
Reay - McReddie, McArthur

Skład Newcastle: David Whitton, Peter Watson, James Miller, Robert Crielly, William Graham, Joseph McKane, Harry Reay, Thomas Crate, Jock Sorley, James Collins, Joseph Wallace

Zdjęcia

Początki klubu z Newcastle.

Zdjęcie jednej z pierwszych drużyn Newcastle.

Newcastle United na początku XX wieku.

Poprzedni mecz: Chelsea - Newcastle

11.03.2024, 21:00

Stamford Bridge

Następny mecz: Newcastle - West Ham VS

30.03.2024, 13:30

Terminarz 30.03 West Ham (d)02.04 Everton (d)06.04 Fulham (w)13.04 Tottenham (d)20.04 Man Utd (w)27.04 Sheff Utd (d)
Tabela 1. Arsenal 28 642. Liverpool 28 643. Man City 28 634. Aston Villa 29 565. Tottenham 28 536. Man Utd 28 47

Liverpool zatrudnił Michaela Edwardsa w roli dyrektora generalnego ds. piłkarskich.

Bramkarz Manchesteru City Ederson będzie pauzował do czterech tygodni z powodu kontuzji nogi, jakiej doznał w meczu z Liverpoolem.

Kara Evertonu za złamanie zasad finansowych została zmniejszona z 10 do 6 punktów ujemnych w tabeli po tym, jak klub odwołał się od kary.

Liverpool zdobył Puchar Ligi pokonując w finale po dogrywce Chelsea 1:0. To 10 triumf The Reds w tych rozgrywkach.

Oliver Glasner został nowym menedżerem Crystal Palace. Austriak wcześniej pracował w Eintrachcie Franfurt, z którym wygrał Ligę Europy.

Zapis pierwszej konferencji prasowej z udziałem Eddiego Howe'a. 8 listopada 43-latek objął funkcję głównego trenera Srok.