Dodane: 24 stycznia 2023, 23:31 | Marek

Sroki na prowadzeniu po pierwszym meczu w półfinale Pucharu Ligi

Newcastle United pokonało na wyjeździe Southampton 1:0 w pierwszym meczu półfinałowym Pucharu Ligi i z taką przewagą zagra za tydzień w rewanżu na St. James’ Park. Jedynego gola tego spotkania zdobył Joelinton.

W pierwszej połowie niewiele się działo. W przypadku Newcastle był to znany scenariusz z ostatnich meczów, ponieważ Sroki utrzymywały się przy piłce i stwarzały sobie okazje, lecz kolejny raz zawodziła skuteczność.

W 39 minucie Joelinton trafił do siatki, dobijając zablokowany strzał Calluma Wilsona, ale pomocnik United przyjął piłkę ręką i sędzia gola nie zaliczył.

Dwie minuty później pierwszy raz groźnie zaatakowali gospodarze i Carlos Alcaraz uderzył kąśliwie z 20 metrów, z czym nie bez problemów poradził sobie Nick Pope.

Po przerwie spotkanie się ożywiło, a wspaniałą okazję na zdobycie gola miał Joelinton, któremu po dośrodkowaniu z prawej strony piłka spadła pod nogi pięć metrów od praktycznie pustej bramki, ale Brazylijczyk zdołał w tej sytuacji przestrzelić.

Chwilę później, po kolejnej centrze z prawego skrzydła, swoją szansę miał ustawiony na dalszym słupku Sven Botman, jednak po jego strzale piłka wpadła w boczną siatkę.

Święci grali coraz lepiej i w 65 minucie Che Adams urwał się obrońcom Srok. Miał przed sobą tylko Pope’a i zdecydował się szybko oddać strzał, który nogą odbił golkiper gości.

Zaraz potem gospodarze wywalczyli rzut wolny. W pole karne dośrodkował James Ward-Prowse i po małym zamieszaniu znów strzelał Adams, ale bardzo dobrze interweniował Pope.

Eddie Howe zareagował na coraz większą przewagę Świętych i wprowadził Alexandra Isaka oraz Allana Saint-Maximina. To właśnie Szwed w 73 minucie przedarł się prawym skrzydłem i wyłożył piłkę Joelintonowi, który nie mógł już spudłować z 3 metrów do pustej bramki.

Gospodarze szybko odpowiedzieli i Adam Armstrong dość szczęśliwie wepchnął piłkę do bramki. Interweniował VAR, który zauważył, że wychowanek Srok w tej sytuacji pomagał sobie ręką i bramka dla Southampton nie została uznana.

W 86 minucie drugą żółtą kartkę dostał Duje Caleta-Car i Święci kończyli mecz w dziesiątkę. Z rzutu wolnego niecelnie uderzył Kieran Trippier, a później w boczną siatkę trafił Jacob Murphy.

Jeszcze w doliczonym czasie Newcastle mogło podwyższyć prowadzenie, gdy Isak przedarł się przez linię obrony i minął z bramkarza, ale z ostrego kąta nie trafił w światło bramki.

Southampton - Newcastle United 0:1 (0:0)