F. Schär (32')
F. Schär (36')
A. Moreno (52')
A. Gordon (90')

Newcastle United jako pierwsze w tym sezonie Premier League zdołały wygrać na Villa Park. Sroki pokonały Aston Villę 3:1, przerywając swoją serię czterech przegranych meczów. Dwa gole zdobył Fabian Schär, a Alex Moreno trafił do własnej siatki.

Newcastle na początku miało optyczną przewagę, ale nic z tego nie wynikało i obie drużyny nie potrafiły sobie stworzyć sytuacji do zdobycia bramki.

To zmieniło się w 20 minucie. Jacob Murphy wrzucił piłkę za linię obrony The Villans, Anthony Gordon uporał się z dwoma obrońcami, ale jego strzał zablokował Emiliano Martinez. Szansę na gola miał jeszcze Alexander Isak, lecz nie trafił w światło bramki.

Ta sytuacja podziałała motywująco na Aston Villę, która odważniej zaatakowała i oddała swój pierwszy celny strzał. Uderzał Matty Cash, a piłkę pewnie złapał Martin Dubravka.

Chwilę później znów zaatakowało Newcastle. Z ostrego kąta strzelał Jacob Murphy, a bramkarz odbił piłkę, do której dopadł Sean Longstaff, ale Clement Lenglet zablokował jego próbę.

Kolejną szansę miał Gordon, który chciał odtworzyć swojego gola przeciwko Manchesterowi City, ale tym razem Ezri Konsa podbił piłkę i ta przeleciała nad poprzeczką.

Na niewiele się to zdało, ponieważ Kieran Trippier dośrodkował z rzutu rożnego w pole karne, gdzie uwolnił się Schär i trafił w dolny róg bramki, dając Srokom prowadzenie.

Cztery minuty później Sroki wywalczyły kolejny rzut rożny. Gospodarze wybili piłkę przed pole karne, skąd uderzył Gordon, a jego strzał po rykoszecie trafił w poprzeczkę. Najprzytomniej przed bramką zachował się Schär i drugi raz pokonał Martineza.

Pierwsza połowa to nie tylko dobre wiadomości dla Newcastle, bo w 43 minucie boisko z powodu kontuzji musiał opuścić Isak. Zastąpił go powracający po chorobie Miguel Almiron.

W doliczonym czasie pierwszej połowy Aston Villa mogła złapać kontakt, gdy po rzucie rożnym główkował John McGinn, ale przeniósł futbolówkę nad poprzeczką.

Siedem minut po przerwie Newcastle wyszło z szybkim atakiem, z lewej strony na dalszy słupek zagrał Almiron, Jacob Murphy nieczysto trafił w piłkę, ale wracający Alex Moreno wepchnął ją do własnej bramki, jeszcze zderzając się ze słupkiem.

Aston Villa próbowała odrabiać straty szybkimi atakami, ale Schär zablokował na linii bramkowej strzał Moussy Diaby’ego, a Dubravka zatrzymał Olliego Watkinsa i Casha.

W 71 minucie taktyka gospodarzy przyniosła efekty. Rezerwowy Leon Bailey ruszył prawym skrzydłem i wyłożył piłkę Watkinsowi, który nie pomylił się z pięciu metrów.

Chwilę później Watkins ponownie trafił do siatki, gdy urwał się obrońcom Srok, ale zrobił to ułamek sekundy za szybko i został złapany na spalonym, co potwierdził VAR.

Po tych wydarzeniach Eddie Howe wprowadził Tino Livramento za Lewisa Mileya i zmienił ustawienie na 5-4-1, co przyniosło efekty, bo udało się uspokoić grę i przejąć kontrolę.

W 89 minucie Newcastle mogło wrócić na trzybramkowe prowadzenie. Almiron wyprowadził kontrę, oddał piłkę Bruno Guimaraesowi, a ten wyłożył ją Seanowi Longstaffowi, który z pięciu metrów nie zdołał pokonać Martineza.

The Villans odpowiedzieli mocnym strzałem McGinna z dystansu, ale nie sprawiło to większych problemów Dubravce, który nie miał już więcej pracy tego wieczora.

Turf Moor

Terminarz 04.05 Burnley (w)11.05 Brighton (d)15.05 Man Utd (w)19.05 Brentford (w)22.05 Tottenham (n)24.05 A-League (w)
Tabela 1. Arsenal 35 802. Man City 34 793. Liverpool 35 754. Aston Villa 35 675. Tottenham 33 606. Man Utd 34 54

Anthony Gordon był gościem Gary’ego Nevilla w programie The Overlap, w którym poruszali wątki nie tylko piłkarskie.