Dodane: 31 października 2011, 23:08 | Marek

Hat-trick Ba, Britannia zdobyta!

Newcastle United pokonało na trudnym terenie Stoke City 3:1 i awansowało na trzecie miejsce w tabeli Premier League. Drugiego hat-tricka w tym sezonie skompletował Demba Ba.

Sam początek spotkania przyniósł wiele walki, ale mało akcji podbramkowych. Jednak w 13 minucie Newcastle zdobyło gola. Tim Krul wybił piłkę, Leon Best zgrał ją na prawe skrzydło, Gabriel Obertan doskonale dośrodkował w pole karne, gdzie Ba głową skierował piłkę do siatki.

Pięć minut później mogło być 2:0. Ostatni obrońca Stoke Ryan Shawcross dostał podanie i przy opanowywaniu piłki pośliznął się i Ba ruszył na bramkę, ale został wyprzedzony przez Asmira Begovica. Po tej akcji Shawcross opuścił boisko z powodu kontuzji.

Później to Stoke było stroną lekko przeważającą, ale nie potrafiło poważnie zagrozić bramce Newcastle. Drużyna Alana Pardew nastawiła się na kontry, a jedna z nich mogła zakończyć się bramką, ale znów Begovic wyprzedził Ba.

W 35 minucie Stoke oddało pierwszy strzał na bramkę. Po kolejnym aucie Rory’ego Delapa obrońcy Srok wybili piłkę przed pole karne skąd z woleja uderzył Matthew Etherington, ale Krul bez większego problemu złapał futbolówkę.

Na pięć minut przed końcem pierwszej połowy padła druga bramka dla Srok. Fabricio Coloccini zagrał w pole karne, Best przyjął sobie piłkę i skiksował przy próbie strzału, ale na tyle szczęśliwie, że Ba musiał tylko dostawić nogę, by posłać piłkę do pustej bramki.

Tuż przed przerwą Ryan Taylor zderzył się głową z Jonathanem Waltersem i padł na murawę. Po dość długiej interwencji lekarzy wrócił jednak do gry. Pierwsza połowa zakończyła się niecelnym strzałem Besta z dalszej odległości.

Od początku drugiej połowy mecz należał do zdeterminowanych gospodarzy, którzy raz po raz posyłali piłkę w pole karne Srok, ale Robert Huth, Peter Crouch i Matthew Upson nie potrafili po główce trafić w światło bramki.

W 74 minucie po kolejnym zamieszaniu w polu karnym Newcastle Ba przewrócił Croucha i sędzia podyktował rzut karny. Do piłki podszedł Walters, który uderzył z całej siły w środek bramki, co wystarczyło na zdobycie bramki.

Jednak nie minęło wiele czasu, a po drugiej stronie boiska sędzia znów wskazał na wapno. Huth odpychał Besta i pan Mike Dean był konsekwentny dyktując jedenastkę, której skutecznym wykonawcą został Ba, kompletując tym samym hat-tricka.

Do końca meczu Stoke próbowało nawiązać jeszcze walkę, ale obrona Srok nie dała się już zaskoczyć i ostatecznie Newcastle United, jako pierwszy zespół w tym sezonie wywiózł 3 punkty z Britannia Stadium.